КЛБІ 2015

23 та 24 квітня у Києві відбулася визначна подія – дві лекції видатного біблеїста Андрія Десницького на тему «Сучасна біблеїстика як виклик традиційному християнству». Здавалося б, Біблія для християнства є засадничою книгою, тому біблійні студії для християнина – цілком природна справа. Однак традиційне християнство до сучасних наукових досліджень Біблії може ставитися з підозрою, оскільки факти з археології, палеобіології, історії та інших наук нерідко суперечать усталеним інтерпретаціям Святого Письма у конфесіях, які визначаються інституційністю, догматичністю та місійною спрямованістю. Що робити, наприклад, із тим, що до Ноєвого ковчегу фізично не могли потрапити представники всіх видів тварин, які на той час існували на землі? Або з тим, що Апостол Павло – не автор Послання до євреїв? Де в Біблії закінчуються факти і починаються міфологеми, як проводити між ними межу?

Звичайно, такі питання виникли не сьогодні, але спосіб, у який на них можна відповідати, змінюється. Фундаменталістські християнські течії і досі будують своє розуміння Біблії як «кришталеву кулю»: кришталева куля досконала за формою, але крихка і не гнучка, зовнішні впливи її легко руйнують. Щоб уберегти свою віру від шкідливого впливу наукових теорій, ті, хто поділяють таке розуміння Біблії, можуть просто ігнорувати суперечливі наукові дослідження або навіть агресивно заперечувати їх.

З іншого боку, християнин, який звик до традиційних інтерпретацій, однак раптом відкрив для себе сучасну наукову біблеїстику, може навіть втратити віру, оскільки сумнів в одному з елементів узгодженої картини світу може призводити до сумніву в найголовніших речах, включаючи Воскресіння Христове. І такі випадки, на жаль, були.

Однак А. Десницький – православний християнин, і від своєї конфесійності не відмовляється. І хоча метою лекцій було радше окреслити коло запитань і проблем, аніж дати готові відповіді, позиція лектора очевидна:  традиційне християнство має вступати в діалог із сучасними біблійними студіями, бути гнучким і готовим до викликів, не ховаючись від них і не втрачаючи власної ідентичності.  

Детальніше про це:

АУДІОЗАПИС ЛЕКЦІЇ 1:

ДИСКУСІЯ ПІСЛЯ ЛЕКЦІЇ 1:

АУДІОЗАПИС ЛЕКЦІЇ 2:

ДИСКУСІЯ ДО ЛЕКЦІЇ 2:

ВІДЕОЗАПИС ЛЕКЦІЇ 2:

Зустрічі з А. Десницьким відкрили цикл лекцій видатних богословів сучасності, організованих Могилянським Богословським Клубом за підтримки Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА, Центру Розвитку Інновацій, видавництва «Дух і літера» та Центру св. Климента «Спілкування та діалог культур».  Місцем проведення стали Центр польських та європейських студій НаУКМА та асоціація ВААД.

Дивіться фотографії зустрічей:

Фото першої лекції А. Десницького у Центрі польських та європейських студій НаУКМА:

Обговорення лекції А. Десницького у видавництві "Дух і літера":

Фото другої лекції А. Десницького у ВААД (НаУКМА):

 

Пошук
Вхід
"Успенские чтения"

banner

banner