КЛБІ 2015

Секулярна доба. Книга перша / Тейлор ЧарльзПер. з англ. – К.: Дух і Літера, 2013. – 664 с. – Мова укр. – Обкл. тверд. – Форм. 60х84/16 – ISBN 978-966-378-308-6

Книга «Секулярна доба» є головною працею видатного канадського філософа Чарльза Тейлора – одного з беззаперечних лідерів сучасної світової філософської думки. Саме за цю працю він отримав найпрестижнішу в світі премію фонду Темплтона.
Головні питання цієї книги – як історично сформувався той сучасний стан західної культури, що визначає нашу добу як «секулярну», і якими є його справжні істотні ознаки (духовні, суспільні, філософські, світоглядні, ідеологічні тощо). Автор розглядає ці питання, щедро ділячись з нами надзвичайно багатими пізнаннями у таких галузях як історія філософських та богословських ідей, суспільствознавство, історія західної культури (від середньовіччя до сучасності), історія літератури та громадської думки. Але з докладно проаналізованих Тейлором незліченних фактів постає струнка загальна картина, яка є для автора (і безумовно стане для читача) матеріалом для плідних роздумів та глибоких запитань.

Серед найцінніших рис цієї книги можна назвати те, що вона дає читачеві змогу наново визначити власну духовну позицію в тій складній та багатогранній будові, яку автор описує як «секуляризовану» культуру нашого сьогодення. Чарльз Тейлор дивує рідкісним талантом діалогічної уваги до поглядів, не схожих з його власними: він чітко заявляє власну світоглядну позицію як людини та вченого, але всіляко утримується від подання інших світоглядних настанов як за визначенням хибних, обмежених, або якимось чином нижчих за його власну. Натомість автор приділяє найбільшу увагу визначенню таких духовних викликів сучасності, перед якими у різний спосіб опиняються і віруючі, і невіруючі. Ба більше: з його роздумів випливає, що ці різні світоглядні позиції конче необхідні одна одній, бо носії кожної з них можуть краще висвітлити у наших спільних духовних проблемах щось таке, що менш виразно бачать їхні опоненти. Що може сказати сучасній культурі (й про сучасну культуру) енциклопедично обізнаний, щирий та глибокий філософ-християнин – чи не найкращу відповідь на це запитання читач знайде саме в цій книзі.

«Чарльз Тейлор писав про секуляризм і раніше. Але ніщо не передвіщало, що він запропонує нам щось настільки визначне, як його нова книга. Його мета у цій праці подвійна: дати історичний опис секуляризації західної культури та суспільства, а також визначити, що означає бути секулярним і мешкати в секуляризованому суспільстві. Жоден стислий огляд не в змозі передати надзвичайне вміння Тейлора зводити докупи безліч деталей, з яких постає приголомшлива загальна картина… Книга Тейлора є вельми важливим і надзвичайно оригінальним внеском в обговорення секуляризації, що тривало упродовж останнього століття. Навряд чи є інша подібна до неї книга. Вона напевно увійде до списків обов’язкової літератури».

Аласдер Макінтайр, автор книги After Virtue

«Це одна з найважливіших книг, написаних у наш час. Я вже давно захоплювався Тейлором. Але вважаю, що ця його книга є справжнім проривом. Вона надзвичайно важлива, оскільки її автор спромігся надати нового абрису всій дискусії навколо секуляризму. Тейлор зосереджується на «умовах досвіду та пошуку духовного», які уможливлюють розмову про нашу добу як «секулярну»… Важко було б знайти книгу в цій галузі, яка б містила так мало полеміки, була такою великодушною в розумінні всіх можливих позицій, включно з найбільш відмінними від позиції самого Тейлора, й так мало прагнула визначити одну зі сторін у цьому багатобічному процесі змін як доброчеснішу за інші».

Роберт Белла, автор книги Habits of the Heart

«Це підсумок не лише надзвичайно потужної праці всього життя Чарльза Тейлора, а й накопичених у кількох дисциплінах наукових даних та дискусій щодо появи секуляризації та розуміння людського «я» у його стосунках зі «спільнотою». Історія, яку розповідає Тейлор, розгортається повільно, ясно й дбайливо, крок за кроком, раз у раз пропонуючи читачеві чітко сформульовані підсумки пройденого відрізку шляху. Завдяки цьому книга є сама по собі освітою; вона належить до тих нечисленних обраних книг, які ви неодмінно будете читати, якщо розмірковуєте про суспільні та інтелектуальні засади західного ставлення до «світу». Богословам варто її прочитати. Також її слід прочитати біологам, генетикам та іншим представникам споріднених наук, щоб збагнути надзвичайну складність дискусії про природу релігії й зрозуміти, що їм потрібно знати перш ніж повідомляти світові свої висновки».

Девід Мартин, автор книги On Secularization

 

Пошук
Вхід
"Успенские чтения"

banner

banner